image 1 image 2 image 3 image 3
IRAN / Tahran : 13C°/4C°
Yaşam / Yemek / İran Pilavı

İran Pilavı
Rahime Kahraman
2010-02-16 00:00:00

İran Pilavı (Zereshk Polow)

Malzemeler

  • 2 bardak iran pirinci
  • 200 gr tereyağı
  • 100 gr margarin
  • 12 bardak su
  • 1 adet limon
  • tuz
  • Safran

İran Pilavı nasil yapilir

Akşamdan Pirinci ayıklayıp tuzlu sıcak su ile ıslatın.(15saat beklemeli)

Zamanı dolunca ovalayarak bol su ile yıkayın.Bir tencereye ölçüye göre suyu koyun; limon suyu ve tuz katıp kaynatın.Kaynayan suya pirinci atıp 10-13dk haşlayıp suyunu süzün ve başka bir tencerenin içine alın.

Yağların yarısını minik minik parçalara bölüp pilavın üzerine serpiştirin kapağını kapatın, kısık ateşte erisin.. Kısık ateşte 1 saat dinlendirip iyice karıştırın ve servis tabağına alın.

NOT:Safran ilave etmek istenirse, safranı ılık suda rengi çıkıncaya kadar bekletip pişmekte olan pilava ilave edilip, karıştırılır.Servis esnasın da toz halindeki safran, pilavın üzerine serpilerek servis yapılır.

İran pilavının özelliği;Önceden haşlanılması ve pişerken su katılmamasıdır.

Pişirme yöntemi aynı olmakla beraber birkaç farklı çeşidi vardır.

1- Etsiz-Sade: Safran ve zerdeçal pirincin tümüne karıştırılıp tamamen sarı bir pilav elde edilir. Tencerenin dibindeki pilavların nar gibi kızarması ve sertleşmesi sağlandıktan sonra, pilavın bu kısmı iri dilimler halinde ayrı bir tabağa servis edilir.

2- Patatesli: Tencerenin dibi ve duvarı tamamen iri patates dilimleri ile kaplanır. Servis edilirken tencere ters çevirilir.

3- İç bakla ve dereotlu: Haşlanmış iç baklaları ister taneli olarak, ister püre hailnde pilavla pişirilir, safran ve zardeçal kullanılmaz. Yeşil renkli bir pilav elde edilir.

4- Bu metodların hepsini aynı anda, ayrı ayrı tencerelerde pişirdikten sonra, aynı tabağa sırayla yanyana dizerek rengarenk bir sunum da yapabilirsiniz.

Alt Bölümler

 

Genel Bakış

Güncel

İletişim

 RSS üye ol

www.30murg.net
Farsça Sözlük
Genel Bakış
Güncel
İletişim
Site Haritası

 

Bu site bilgilendirme amaçlı hazırlanmıstır.
sade
anahtarli
hukuksal sade
hukuksal/ sade
hukuksal anahtarli
hukuksal/ anahtarli